zpět na výpis autorů

Gyula Virágh

1880 Chust, Ukrajina - 1949 Mukačevo

Narodil se v Chustu (nyní Zakarpatská oblast). V letech 1898 - 1899 studoval na Mnichovské akademii umění u S. Hollósy a L. Leftze, později na Budapešťské škole grafického designu profesora Balla a na akademii u R. Julien v Paříži. Jeho znalosti byly doplněny během mnoha výletů do zemí Evropy a Ameriky. V roce 1899 pracoval v umělecké kolonii Nagybánya av létě 1901 - 1903. V roce 1901 cestoval do New Yorku, kde vytvořil obrovskou kompozici "Korunovace Panny Marie", pro kterou získal ocenění. Návratil se na Ukrajinu, kde umělec nejprve žil v Užhorodě, a později - v Mukačevu. V roce 1917 inicioval vznik Mukačevské umělecké společnosti, která byla v roce 1921 přejmenována na Mukačevský rusínský umělecký klub, ke kterému se připojili A. Erdeli a Y. Bokshai.

Tvořil díla v malbě kostelů, portrétů, žánrů a historických kompozicích. Hrdinové portrétů Virágh Gyuly jsou lidé ze sociálních skupin (řemeslníci, rolníci, obyvatelé měst) dále živé a horlivé děti, barevné obrazy starých a mladých lidí tvoří přesvědčivou autentičnost reprodukovaných postav. Hlavní rysy uměleckého portrétního stylu jsou kresba a plastika malebných svazků.

Umělec maloval i církevní obrazy, zejména ikonosty a monumentální obrazy kláštera sv. Mikuláše na ostrově Chernecha u Mukačeva, kostely v obcích Nové Davydkovo, Chopivci, Bukovets a Zniatsevo. V roce 1928 byl jmenován malířem diecéze Mukačeva.

Jak poznamenávají historičtí umělci, dílo Virágh Gyula je důležitou etapou v dějinách Zakarpatského umění. Stal se jedním z prvních realistických umělců, kteří svou tvorbou rozvinuli sekulární malbu ve své rodné zemi.

Zemřel v roce 1949 v Mukačevo v Zakarpatské oblasti.

Účastník mnoha výtvarných výstav. Jeho osobní velká výstava se konala v Užhorodě (v roce 1950, posmrtně). Jeho obrazy jsou uloženy v muzeích umění Transcarpathian a Donetsk.


Díla v aukcích

Autor: Gyula Virágh

130. Kluk na koloběžce

Dosažená cena: Dostupné po přihlášení
Vyvolávací cena: 2 500 Kč

Konec dražby: 25.09.2018 20:13 SELČ

vydraženo více informací

Příjem uměleckých děl do aukce

Příjmáme do aukce umělecká díla, obrazy, plastiky, starožitnosti.

Chcete-li znát orientační cenu, vyžádejte si ocenění. Máme zájem i o celé pozůstalosti nebo sbírky.

Ocenění Vašich předmětů je od nás zdarma.

chci ocenit dílo


Chcete vědět o našich novinkách jako první?

Zanechte nám vaši e-mailovou adresu a už Vám neunikne žádná speciální nabídka.